• امروز : یکشنبه - ۲۵ مهر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 11 - ربيع أول - 1443
  • برابر با : Sunday - 17 October - 2021
1
در وصف روزهای قبل از انتخاب سرپرست شهرداری ساری

حکایت #شهر_بدون_شهردار!

  • کد خبر : 642
  • 14 مرداد 1400 - 10:21
حکایت #شهر_بدون_شهردار!
ساری یا همان شهر کهن، هنوز نتوانسته یک تیم از مشاورانی بسازد که بتوانند نفس های به شماره افتاده شورا را احیا کنند. واقعیت این است در این روزهای پرمخاطره، نه احیای شهرداری بافت کهن می تواند برای شهر تنفسی مصنوعی باشد و نه صدای سرشار از خط و خشِ غیراخلاقیِ برخی مسئولان شهری که گویا ارکان مدیریت بر شهر را با چاله چوله های داستان های فیلم فارسی روزگار قدیم اشتباه گرفتند!

به نام ایزد یکتا

 

نگارنده :سلاله مرادزاده – نویسنده پایگاه تحلیلی تخصصی شهرنویس

 

روزهایی است که نفس ها در سینه شهروندان حبس شده است. چه بسا مهم تر از انتخابات شورای شهر، انتصاب شهردار هیجان بیشتری داشته باشد. واقعیت این است چند سالی است که شهر ما #شهردار ندارد!

ساری یا همان شهر کهن، هنوز نتوانسته یک تیم از مشاورانی بسازد که بتوانند نفس های به شماره افتاده شورا را احیا کنند. واقعیت این است در این روزهای پرمخاطره، نه احیای شهرداری بافت کهن می تواند برای شهر تنفسی مصنوعی باشد و نه صدای سرشار از خط و خشِ غیراخلاقیِ برخی مسئولان شهری که گویا ارکان مدیریت بر شهر را با چاله چوله های داستان های فیلم فارسی روزگار قدیم اشتباه گرفتند!

واقعیت این است که مدیریت بر شهری که دایره انتظارات شهروندانش از حد آسفالت کوچه و خیابان و اصلاح هندسی و نظایر این ها فراتر رفته، نیازمند درکی هوشمندانه و ظرافتی حلزون مآبانه است!

درکی که مبتنی بر خردجمعی و بهره گیری از همه عوامل و مولفه های اثرگذار بر شهر باشد. و انعطاف پذیری که همچون حلزون بتواند به یک شهردار کمک کند تا از لبه تیغ بزنگاه ها و پرتگاه ها بگذرد و خود را در حصر ایمنی از رضایتمندی شهروندان نگه دارد.

بازی فایل صوتی، نشان داد فردی که خود را شهردار قاطع می داند و در شطرنج معادلات شهر، دغدغه دموقراضه را با دموکراسی مثلا یکی نمی داند، حتی ذره ای کیاست و زیرکی ندارد.

بازی که از پشت جلسات شورای کارگری و با ضبط کردن صدای یکی از مسئولین آن و با دستور زیرپوستی خود آقای شهردار شروع شد و در نهایت باعث اشغال اسرائیل مآبانه اتاق یکی از پرسابقه ترین مدیران شهری و پراکندن اعضای آن گشت.

در کُشتی سیاست، همچون تشک مسابقه هر فنی دارای بَدَل های زیادی است و در نهایت خود آقای شهردار در یکی از بزنگاه های حساس، بدلی عجیب و غیرمنتظره دریافت کرد که تا مدت ها ایشان و مشاورانشان، جای زخمش را حتی فرضا در صورت انتخاب دوباره توسط شورا حس خواهد کرد! و به دنبال نخود سیاه  خاله زنک بازی های مرسوم در شهرداری خواهند گشت.

هر شخصی شهردار ساری شود، نیازمند بَلَد بودن بازی سایه هاست! سایه هایی که گاه #آنها هستند که خط و ربط مناسبات شهری را تعیین می کنند و الزامات و ملزومات شهر با تدبیر آن ها تعیین و تثبیت خواهد شد.

طراحان هندسه مدیریت شهر در ترسیم خط و ربط سریال منافع خود، نه برای خبرنگاران دوزاری و مواجب بگیر فلان مسئول و فلان مدیر، اهمیتی قائل است نه برای برخی جنگجویان کوهستان مجازی!

واقعیت این است که پوزیسیون بازی در شطرنج مدیریت بر شهر، تنها با امتیازات خرد و کلان تعریف می شود. قاعده ای که برخی خرده مدیران شهری پرونده سازِ متهم به فساد، نه تنها از انجام آن عاجز بودند بلکه با اشتباه در محاسبات خود و عدم درک سایه ارواح خبیثه در کنار خود، باعث شدند تا با فجیع ترین شکل ممکن گوش آن ها در تک تک طبقات عمارت کشیده شود و دستبند حقارت را نه فقط بر خود بلکه بر حامیان خود مشاهده نمودند.

سوال اساسی این جاست، آیا با وجود این همه مدیران و مهندسان جوان و پرتلاش در ارکان مدیریت شهری و خارج از آن چرا باید انتخاب شهردار فقط به دو یا نهایتا سه گزینه محدود شود؟ همین محدودیت دقیقا همان بازی کثیف و نپخته ای است که توسط برخی عمله های مجازی و کوتوله های لابی گر در مجموعه مدیریت شهری و برخی از نمایندگان شهر پیگیری می شود!

با وجود بیش از هزاران مهندس جوان و باتجربه و متخصصی و شهرسازی و عمرانی و معمارف با وجود بیش از هزاران مدیر فرهنگی و کارآمد جوان و متخصص در روان شناسی و جامعه شناسی شهری، با وجود شعار #فرهنگ_شایسته_سالاری و #توسعه_پایدار و #پایدار_شهر و… بسیاری شعارهای دیگر از سوی کاندیداهای شورا چرا شهر تنها باید در حصار فرد یا افرادی باشد که هیچ عملکرد مطلوبی در خور شان شهری با عقب ماندگی زیاد ندارد؟

فردی توسط برخی رسانه های اجاره ای و خبرنگار دوزاری و برخی صفحات مجازی زرد! مورد حمایت است که مهم ترین اقدامش در مدت زمان کوتاه صدارتش علیرغم همه حمایت هایی که از سوی والیِ عالی می شود، تنها پرداخت حقوق پرسنل و انجام امور روزمره شهرداری آن هم با سرو صدا و البته نقدهای زیادی است…

فردی که مدت ها در سازمان همیاری که برخی از کارشناسان  آن را حیات خلوت استانداری ها می دانند فعالیت داشته و ظاهرا قرار است در روزهای افول والیانِ عالی، مسئولیت احیای نوچه های برخی نمایندگان تاریخ مصرف گذشته و برخی نمایندگان بی مصرف فعلی را انجام دهد.

و کدام شورا، قرار است شهردار منتصب کند؟ شورایی که الفبای خدمت رسانی را با تخلفات برنامه ریزی شده قبل و حین روز انتخابات به وادی برهوت سوق داد! همان شورایی که در واژه واژگان اندیشه برخی از منتخبینش می توان معنای سیاست را در دورغ های مصلحت جویانه و عطش جوانی و جویای نام و نان بودن حس کرد؟ اگر چه تازه نفسند اما نفس های به شماره افتاده شهر، نیازمند خِردورزی و تعقل و کدخدامنشی بزرگان است!

اگر چه خود را همراه شمشیر ذوالفقار مولا علی (ع) می دانند اما دهانشان را که ببویی شاید به سختی بتوانی منطقی از حق و عدل و حتی انسانیت را حس کنی، اگر چه خود را بخشی از مردم می دانند اما تاروپود صنفشان را بر منافع و الاکلنگ جریانی می پندارند و در میدان سیاست ورزی هر جا کفه اعتبارشان را سنگین تر بدانند، همان سمت غش می کنند، اگر چه خود را یوسف گمگشته شهر دانسته اند اما در آزمون سخت انتخابات بارها نشان دادند که می توان هرجا نیاز باشد جای مصلح و متفعت را تعویض نمود،

اگر چه داعیه دار حسین (ع) هستند و روحیه امام حسن (ع) را مصداق قرار می دهند اما هنوز در تنوره های آتش خدمت، پازل های شخصیت مدیریتشان تکمیل نشده و به اندازه کافی آبدیده نیستند و نظایر این گونه افراد قرار است برای شهر هزار رنگ و هزارنقشی تعیین تکلیف کنند که نمی توان برای آن ها عزمی راسخ و درکی رضایتمندانه از سوی شهروندان قائل شد.

یاد حکایتی افتادم که روزی فیل با سرعت از جنگل می گریخت سبب را پرسیدند،
گفت: جناب شیر دستور داده که تمام زرافه ها را گردن بزنند،
گفتند: تو را چه به زرافه، تو که فیل هستی، پس برای چه نگرانی؟
گفت:بله میدانم که فیل هستم!
اما جناب شیر، خر را مامور پیگیری این موضوع کرده است.

 

لینک کوتاه : https://eramshahr.ir/?p=642

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.